Školstvo a jeho chyby.

Autor: Anna Pitáková | 5.2.2014 o 13:04 | (upravené 7.2.2014 o 18:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  137x

Akú chybu má naše školstvo? Týchto chýb by sa našlo veľa, ale tou najväčšou je, že je škola platená od počtu žiakov, nie od výsledku. Preto si niektoré školy, dokonca univerzity držia študentov, aby mali peniaze. A týmto klesá kvalita škôl, keď s maturitou alebo titulom odídu študenti, čo vedia minimum.

Ďaľšou podstatnou chybou je, že predmety sú stavané ani nie tak k danému odboru, ale podľa toho, aby mal každý učiteľ čo učiť. A to znamená, že študenti sa častokrát učia, predmety, pre ich odbor/zameranie nepotrebné a zbytočne ich to zaťažuje a odoberá im to čas učiť sa to podstatné, čo budú potrebovať do života, budúceho zamestnania. Preberá sa veľa teórie a prax minimálne. Preto veľa študentov príde do prvej práce a nevedia, čo robiť. Čo im je z teórie, keď nevedia, ako ju aplikovať. 

Problém je v tom, že dôležité predmety učia nekvalifikovaní učitelia. S čím som sa stretla, že učiteľka zadala tému z osnov a nevedela ani vysvetliť, čo máme robiť, nie to ešte nám pomôcť a ukázať nám, ako to robiť. A horšie bolo, že keď to jeden študent vedel a začal pomáhať ďaľším, utrpelo tým jej ego a tomu študentovi dala horšiu známku, bez vysvetlenia. Takto sa demotivujú študenti na naších školách.


Je veľa učiteľov, ktorí svojú pracú beru na ľahkú váhu. Odsedia, niečo vysvetlia, teda skôr niečo prečítajú a dovidenia. Je možné, že ich nemá čo motivovať, vžiť sa do svojej práce, pretože platy učiteľov sú nízke vzhľadom k tomu, aké vzdelanie učiteľ musí nadobudnúť a to častokrát musí platiť nemalé peniaze do štúdia, ktoré sa mu vrátia až po dlhých rokoch práce. Práca učiteľa nie je fyzicky náročná, ale psychycky áno. Odpracujú si v škole tých 8 hodín, ale to si ešte prácu berú domov, písomky,slohy a podobne. Je pravda, že vyšší plat učiteľov nezaručí, že sa zlepší ich práca, ale myslím, že to bude väčšia motívacia. Poväčšine sa učiteľom stáva ten, kto nie je dost dobrý a nemá šancu sa uchytit vo firme, kde by bol lepšie finančne ohodnotený. Zoberme si napr. informatika. Keď ste dostatočne dobrý a máte na výber ísť učiť za 500-600eur a ísť do firmy za 800-1000eur, kde pôjdete? Preto sú častokrát učitelia, tí, čo toho vedia málo. 

Naše školstvo má dosť podstatných chýb, ktoré by bolo dobré zmeniť, pretože takto vypúšťame do spoločnosti ľudí, čo vedia minimum a potom sa nečudovať, že sme zaostalý štát, že sa tu nachadzajú len automobilky, kde su slováci len lacnou pracovnou silou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?